Wszyscy wiemy, jak dzieci uwielbiają czytanie komiksów. Niezaplanowane zwroty akcji czy różne oblicza bohaterów nie muszą być od tej pory zarezerwowane jedynie dla scenariuszy filmów sensacyjnych. Czas na nową epokę książek edukacyjnych!
Lubię, gdy książki, obok ciekawej i wciągającej treści, posiadają w sobie dodatkowe wartości. Wszyscy wiemy, że książka dla dzieci powinna nie tylko bawić, ale również uczyć. Myślę, że Wydawnictwo Poltext trafiło w dziesiątkę, łącząc obie kwestie ze sobą.
Wszystkie te wartości, o których mowa wyżej, postanowiłem podzielić na kilka kategorii tak, żeby dać przyszłym czytelnikom (choć może bardziej ich rodzicom) pełen obraz sytuacji. Przeczytajcie i przekonacie się, że nauka angielskiego w formie komiksu jest dużo bardziej efektywna od tradycyjnego podręcznika.
Zaleta nr 1. Ilustracje i dialogi w formie komiksu.
Od zawsze byłem pod ogromnym wrażeniem książek wydawanych przez Poltext, a przygody Świetlika wzniosły moje zainteresowanie na jeszcze wyższy poziom. Chodzi tu głównie o ilustracje pokazane na ponad 100 stronach przygód o małym bohaterze. Przewracając kolejne kartki, czytelnik dość szybko odnosi wrażenie, że w książce nie ma praktycznie dwóch identycznych stron.
Każdy dialog to inne tło czy też inny rodzaj komiksowych „chmurek”. Autor zadbał nawet o różnorodne wielkości czcionek tak, aby maksymalnie wyrazić emocje płynące z danego fragmentu wypowiedzi. Wpływa to na wrażenia młodego czytelnika, bo dzięki temu łatwiej zapamiętuje sceny z całej książki.
Wartość nr 2. Niezwykła prostota bohaterów książki.
Od początku istnienia Excellent English wierzymy, że to prostota czyni mistrza. Co robisz, gdy ktoś próbuje wytłumaczyć Ci jakąś skomplikowaną kwestię i używa przy tym niezwykle trudnych słów? Czy nie mówisz wtedy „słuchaj, nie rozumiem, wytłumacz mi to na prostym przykładzie”? No właśnie! ?
Twoje dziecko o wiele skuteczniej nauczy się wszystkich zwrotów, jeśli będzie miało do czynienia z prostymi przykładami, bohaterami czy problemami (które jednak będą je później czegoś uczyć). Towarzysząc Świetlikowi napotkamy na stworzenie przypominające szyszkę, 2 złe wilki, pomocną sowę czy bardzo śpiącego misia. Wszystkich poznamy na tyle dokładnie, że zaobserwujemy ich przemianę społeczną. Na tym właśnie polega fenomen przygód małego Świetlika ?
Wartość nr 3. Dobrze dobrany poziom językowy.
Choć książka jest przeznaczona dla dzieci, które potrafią już czytać (taki opis widoczny jest na tylnej okładce), sądzimy, że doskonale sprawdzi się również dla rodziców młodszych dzieci, aby rozwinąć u nich wyobraźnię i chęć poznania nowego języka. Uczniowie klas I-III mogą mieć trudności ze zrozumieniem wszystkich słów zawartych w książce, lecz z pomocą przychodzi im polskie tłumaczenie każdego dialogu. W ten sposób jesteśmy w stanie wywnioskować znaczenie danego słowa z kontekstu wypowiedzi.
Naszym zdaniem to dobrze, że łatwiejsze (podstawowe) wyrażenia zostały wymieszane z tymi nieco trudniejszymi. Dzięki temu książka nie wydaje się być nudna, stanowi pewne wyzwanie językowe dla młodszych czytelników, a przede wszystkim skupia uwagę na rzeczach, które z początku mogłyby wydawać się dla nich nie przeskoczenia. Finalnie przynosi też olbrzymią satysfakcję z każdego poznanego w ten sposób słowa, jeśli tylko dziecko będzie wystarczająco zdeterminowane, aby pojąć ich znaczenie.
Wartość nr 4. Dwujęzyczność opowiadania + wersja mp3
Aby zwiększyć siłę przekazu, Wydawnictwo pomyślało również o tych czytelnikach, którzy są dobrymi słuchaczami- innymi słowy, każdy czytelnik książki otrzymuje możliwość ściągnięcia aż 3 nagrań mp3 na swój komputer. Zawierają one tekst widoczny na stronach książki i są dostępne w wersji dwujęzycznej, angielskiej oraz polskiej.
Aby ściągnąć wszystkie nagrania, należy wejść na stronę Wydawnictwa Poltext (www.poltext.pl/pobierz) i wpisać kod znaleziony na początku zakupionej książki.
Całkowity rozmiar plików to ok. 75 mb.
Wartość nr 5. Życiowa wiedza.
Przygoda Świetlika, oprócz wiedzy językowej zawartej na ponad 100 stronach, przynosi każdemu czytelnikowi również ogromną wartość moralną. Co mam na myśli?
Mały bohater, podróżując po lesie pełnym zagadek (i tajemniczych miejsc), spotyka się z różnymi sytuacjami społecznymi, które odzwierciedlają prawdziwe ludzkie charaktery. Uzmysławia sobie, że prawdziwych przyjaciół można poznać jedynie w najtrudniejszych momentach i że pozory mogą być często mylące. Uczy się ponadto, że każdemu należy się kolejna szansa, ponieważ wszyscy popełniamy większe czy mniejsze błędy. Najważniejszym jest jednak to, żeby posiadać w sobie chęć do ich naprawy.
Dlatego “Zagubiony Świetlik” to doskonała książka nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców (a może zwłaszcza dla nich). Emocje czy problemy ukazywane na kolejnych stronach muszą być odpowiednio zinterpretowane i przekazane dzieciom, bo tylko wtedy będą w stanie odpowiednio zrozumieć każdą sytuację, w której znalazł się tytułowy bohater. I nie jest istotne to, czy dziecko umie już czytać i jaki jest jego poziom językowy. Innymi słowy, wspólne czytanie tej książki będzie przyjemniejsze dla wszystkich, jeśli rodzice z dziećmi będą miały okazję do żywych dyskusji na temat poszczególnych sytuacji.
Książkę znaleźć można na stronie:
Serdecznie zapraszamy do zakupu!