=WYSZUKAJ.PIONOWO, czyli najbardziej uniwersalne narzędzie Excela (cz. 1/3)

Jedna z najbardziej popularnych funkcji.
Jedna z NAJTRUDNIEJSZYCH funkcji.
Z pewnością najbardziej uniwersalna funkcja ze wszystkich dostępnych w Excelu 🙂

 

Post został podzielony na 3 części, aby łatwiej zrozumieć temat związany z =WYSZUKAJ.PIONOWO (angielski odpowiednik: VLOOKUP). Poniższy przykład z wyszukiwaniem ulicy dla podanego kodu pocztowego został rozpisany na 7 oddzielnych kroków.

Krok 1
Mamy do dyspozycji tabelę z kodami pocztowymi i odpowiadającymi im dzielnicom i ulicom Wrocławia:

 

Krok 2
Naszym zadaniem będzie znalezienie ulicy dla kodu 50-031. Widzimy u góry ekranu, że pomarańczowa komórka powinna wskazać nam ulicę Bogusławskiego Wojciecha:

 

Krok 3
Każdą formułę/funkcję w Excelu rozpoczynamy znakiem równości, po czym wpisujemy jej nazwę i otwieramy nawias (w nawiasie będą zawarte tzw. argumenty funkcji):

 

Krok 4
Gdy otworzymy nawias celem wpisania argumentów, możemy skorzystać z przycisku “Wstaw funkcję” u góry naszego ekranu. Kliknijmy w nią:

 

Krok 5
Przed naszymi oczami pojawi się okno dialogowe, które dzieli argumenty w przejrzysty dla użytkownika sposób:

 

Krok 6
Jak działa =WYSZUKAJ.PIONOWO? Szukaną wartość (w tym przypadku kod pocztowy) szukamy wśród wszystkich kodów pocztowych w tabeli.

Tabela musi być tak skonstruowana, żeby zawierała zarówno kody pocztowe jak i ulice (nasza potencjalną odpowiedź do pomarańczowej komórki).

Drugą niezbędną rzeczą jest to, że tabela musi zaczynać się od kolumny, w której system będzie szukać komórki B12, a więc naszego kodu pocztowego. Dlatego pole “Tabela_tablica” to zbiór komórek od A2 do C9:

 

Jeśli znajdzie nam taki kod w pierwszej kolumnie, wynik której kolumny powinien mi finalnie wskazać? Wpisujemy “3”, ponieważ ulica znajduje się w trzeciej kolumnie naszej tabeli źródłowej.

0 na końcu formuły oznacza, że system będzie szukał dokładnie tego kodu pocztowego, który mu wskazaliśmy (a nie podobnego np. 50-030 lub 51-031).

Krok 7
Po wciśnięciu “OK” lub zatwierdzeniu decyzji Enterem, uzyskujemy następujący efekt w pomarańczowej komórce:

 

Trudniejsze przykłady oraz problematyczne sytuacje będą wyjaśnione w dwóch kolejnych częściach posta- to wszystko już niebawem 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *