0 czy 1 na końcu =WYSZUKAJ.PIONOWO?

Przez kilka lat używania formuły =WYSZUKAJ.PIONOWO (czy też =VLOOKUP’a w angielskiej wersji Excela) zawsze tak tłumaczono mi ostatnią jego część: “Na końcu dawaj zawsze 0”. “Dlaczego?”- pytałem. I wiecie co? Nigdy nie uzyskałem dobrej odpowiedzi dlaczego “1” jest złym wyborem. Ale żeby niczego nie popsuć zawsze słuchałem moich kolegów 🙂

 

Dlatego dzisiaj rozwieje Wasze wątpliwości, przedstawiając przykład stosujący “1” na końcu formuły. Świadczy on o “najbliższym dopasowaniu” do wartości, której szukamy.

 

Najbliższe dopasowanie przeanalizujemy na podstawie krótkiej listy studentów, którzy niecierpliwie czekają na wynik swojego egzaminu:

 

Wykładowca, który zorganizował egzamin, postanowił stworzyć następującą siatkę ocen dla swoich studentów:

 

Rozpoczynamy wpisywanie nazwy funkcji w komórce C2, czyli na wysokości pierwszego studenta:

 

Po wpisaniu nazwy funkcji (poprzedzonej znakiem równości) i otwarciem nawiasu dla argumentów, uzyskujemy dużą podpowiedź systemową dzięki użyciu opcji “Wstaw funkcję”:

 

Wypełniamy argumenty formuły: szukamy punktów Antoniego w takiej tabeli źródłowej, żeby zbliżony wynik był umieszczony w pierwszej kolumnie, a następnie wskazujemy, że finalnie chcemy uzyskać wynik trzeciej kolumny z tej tabeli. Na końcu pozostaje miejsce na zbliżone dopasowanie, a więc na cyfrę 1:

 

Opcjonalnie możemy wpisać słowo PRAWDA w miejscu ostatniego argumentu. Dzięki takiemu ustawieniu, Excel wyszuka nam najlepszego dopasowania w pierwszej kolumnie:

 
 

Ponieważ nasza formuła będzie musiała być przeciągnięta do pozostałych linii ze studentami, należy zablokować tabelę źródłową (po zaznaczeniu zakresu należy wcisnąć F4 na klawiaturze):

 
 

Przeciągamy gotową formułę:

 
 

I uzyskujemy poniższy wynik:

 
 

Jak działa =WYSZUKAJ.PIONOWO z jedynką na końcu?

Wszystkie wartości w pierwszej kolumny tabeli źródłowej muszą być posortowane rosnąco.

Excel szuka 17 pkt w tabeli źródłowej, a w razie niepowodzenia sprawdza, która wartość była ostatnią mniejszą od 17.

Od tej pory działanie formuły nie różni się niczym od tej z dokładnym dopasowaniem.

 
 

Zwróć uwagę na to, że gdy zmienimy nasze formuły na dokładne dopasowania (a więc umieścimy 0 w ostatnim argumencie), Excel nie znajdzie nam żadnych wyników. To dlatego, że system szuka nam wtedy wartości 23, 17 oraz 28 w pierwszej kolumnie tabeli źródłowej.

Ponieważ tabela nie zawiera DOKŁADNIE takich rekordów (a jedynie przybliżone), nie pokaże wyników końcowych:

 
 

Jedynym scenariuszem na pokazanie wyników z 0 na końcu formuły byłaby zmiana punktów na taką, która będzie widoczna w pierwszej kolumnie tabeli źródłowej:

 

Mam nadzieję, że od teraz będziesz w stanie rozróżnić formułę =WYSZUKAJ.PIONOWO na podstawie ostatniego argumentu:

0 (lub FAŁSZ) – gdy chodzi o dokładne dopasowanie

1 (lub PRAWDA) – gdy chodzi o przybliżone dopasowanie

 

W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu na biuro@excellentenglish.pl 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *